_

ارتودنسی دندان

_

ما متخصص هستیم

ارتودنسی شاخه ای تخصصی از دندانپزشکی است که بر روی تشخیص و درمان مال اکلوژن ها تمرکز دارد که عبارتند از عدم تعادل در موقعیت قرارگیری دندان ها در فک بالا و پایین. این رشته از وسایل مختلف ارتودنسی مانند براکت ها، تراز کننده های شفاف(الاینر ها) و نگهدارنده ها(ریتینر ها) برای اصلاح نامرتبی دندان ها ویا فک ها استفاده می کند. هدف ارتودنسی نه تنها افزایش جذابیت زیبایی بلکه بهبود سلامت دهان و دندان با پرداختن به مسائلی مانند سایش ناهموار دندان، مشکلات لثه و مشکلات در حفظ بهداشت دهان است.

ارتودنسی با سیم

ارتودنسی ثابت که به نام بریس یا براکت نیز شناخته می‌شود، روشی است که برای اصلاح مال اکلوژن و سایر بی‌نظمی‌ها در تراز شدن دندان‌ها استفاده می‌شود. اجزای اصلی دستگاه‌های ارتودنسی ثابت شامل براکت فلزی است که به جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شود، سیم کمانی که در طول دندان‌ها کشیده می‌شود و نوارهای الاستیک به نام لیگاچور که سیم کمانی را در جای خود نگه می‌دارند.

کامپوزیت دندان
کامپوزیت دندان

ارتودنسی شفاف یا نامرئی

الاینرهای ارتودنسی که به نام تراز کننده های شفاف نیز شناخته می شوند، دستگاه های دندانی هستند که برای تنظیم و صاف کردن دندان ها استفاده می شوند. آنها از پلاستیک شفاف ساخته شده اند و به صورت سفارشی روی دندان شما ساخته می شوند. در ادامه با مراحل و نحوه کار ارتودنسی شفاف یا نامرئی آشنا خواهید شد.

به یاد داشته باشید، وقتی صحبت از سلامت دهان و دندان شما می شود، مهم است که هیچ چیز را به شانس واگذار نکنید.

_

ارتودنسی با سیم یا براکت

دستگاه های ارتودنسی ثابت در طول زمان به دندان ها فشار ملایم و ثابتی وارد می کنند و به تدریج آنها را به موقعیت مورد نظر منتقل می کنند. آنها معمولاً به مدت 12-18 ماه ثابت قرار داده می شوند و پس از آن باید توسط یک متخصص ارتودنسی واجد شرایط خارج شوند.

انواع مختلفی از دستگاه های ارتودنسی ثابت وجود دارد که عبارتند از:

- براکت فلزی: ساخته شده از فولاد ضد زنگ یا تیتانیوم، این دسته مستحکم و بادوام هستند و می توانند برای طیف وسیعی از مشکلات دندان استفاده شوند.

- براکت سرامیکی: ساخته شده از پرسلن یا مواد کامپوزیت، این براکت ها کمتر از براکت های فلزی دیده می شوند و می توانند با رنگ دندان شما هماهنگ شوند.

- براکت لینگوال: این براکت‌ها به پشت دندان‌ها متصل می‌شوند، از جلو نامرئی هستند، اما پوشیدن آن‌ها ناراحت‌کننده و تمیز کردن آنها دشوارتر است.

دستگاه های ارتودنسی ثابت عمدتاً در موارد شدید استفاده می شود که شامل کمبود فضای شدید، کراس بایت، ازدحام بیش از حد، اپن بایت و سایر بی نظمی های دندان ها و رابطه فک است. آنها برای اصلاح مشکلات دندانی و بهبود سلامت کلی دهان بیمار طراحی شده اند.

_

ارتودنسی شفاف یا نامرئی

سفارشی سازی: هر تراز کننده برای حرکت آهسته دندان ها، در حدود کسری از میلی متر طراحی شده است. شما معمولاً هر تری را برای یک تا دو هفته قبل از تغییر به تراز بعدی می پوشید.

  1. قابلیت جابجایی: برخلاف براکت ها، می‌توانید هنگام غذا خوردن، نخ دندان کشیدن یا مسواک زدن این تری ها را جدا کنید.
  2. نامرئی بودن: هنگام پوشیدن به سختی قابل مشاهده هستند و به شما این امکان را می دهند که دندان های خود را بطور مجزا صاف کنید.

الاینرهای ارتودنسی می توانند مشکلات مختلف دندانی از جمله کمبود فضای دندان ها، اوربایت، آندربایت، اپن بایت و دیاستم (فاصله بین دندانی) را برطرف کنند. با این حال، آنها به طور کلی برای موارد خفیف تا متوسط توصیه می شوند. برای ناهماهنگی شدید دندان ها و مشکلات بایت، درمان های ارتودنسی سنتی مانند براکت ها ممکن است مناسب تر باشد.

یکی از معروف ترین برندهای تراز کننده شفاف ارتودنسی نامرئی است. آنها ادعا می کنند که ترازهای آنها سریعتر و راحت تر از بریس ها هستند. مدت زمان درمان می تواند متفاوت باشد، اما شما می توانید گاهی لبخند جدید خود را در عرض 6 ماه مشاهده کنید.

_

مزایای ارتودنسی

_
1.

حفظ سلامت دهان و دندان

مراجعه منظم به متخصص ارتودنسی به حفظ ظاهر و سلامت دندان های شما کمک می کند. آنها می توانند دندان هایتان را جرمگیری کرده و پلاک ایجاد شده را از بین ببرند، که از مراقبت های خانگی معمولی موثرتر است.
1.

تشخیص زودهنگام مشکلات 

ارتودنتیست ها می توانند مشکلات احتمالی دندان ها و لثه های شما را خیلی زودتر از خودتان تشخیص دهند. معاینات منظم می تواند به شناسایی و رفع مشکلات قبل از جدی شدن کمک کند. همچنین ویزیت ارتودنسی در 8 سالگی الزامی بوده و پس از آن هم هر شش ماه تا یک سال باید انجام گیرد.

1.

بهبود عملکرد و زیبایی

درمان ارتودنسی می تواند منجر به عملکرد بهترفک ها ( گاز گرفتن و جویدن ) ، تراز بهتر دندان ها و فک ها و لبخندی زیبا شود.

1.

پیشگیری از مشکلات دندانپزشکی در آینده

مراقبت های منظم ارتودنسی می تواند خطر مشکلات دندانی مانند پوسیدگی دندان و بیماری لثه را کاهش دهد و از اقدامات گران قیمت دندانپزشکی در آینده جلوگیری کند.

1.

مراقبت های تخصصی

ارتودنتیست ها متخصصانی با تحصیلات عالی هستند که بی نظمی های دندانی و صورت را تشخیص، پیشگیری و درمان می کنند تا دندان ها و فک ها را به درستی تراز کنند.

قبل

بعد

قبل

بعد